Predmenopavza je normalen proces, ne bolezen. Da bi organizem še naprej tvoril tvoril potrebno količino hormonov, mora ženska v to obdobje vstopiti zdrava-telesno, čustveno, duhovno in situacijsko je v knjigi Žensko telo, ženska modrost zapisala dr. Christiane Northrup.
V obdobju predmenopavze se jajčniki upočasnijo, ne prenehajo delovati. »Poleg tega je telo ženske ustvarjeno tako, da estrogen, progesteron in testosteron tvori še na drugih mestih in ne le v jajčnikih in je pripravljeno povečati ali vplivati na tvorbo teh pomožnih mest, ko se v zrelih letih za to pokaže potreba.«
Estrogen, progesteron in androgeni hormoni nastajajo v maščobi, koži, možganih in nadledvičnih žlezah.
Problem nastane, če je ženska pod precejšnjim stresom, če je preobremenjena, njena prehrana pa ne zadovolji potreb organizma, če je telesno bolna, kadi, pije, če ji odteka energija…
Posledica je buren prehod v menopavzo, ki ga poznamo po simptomih: glavoboli, vročinski valovi, spremembe razpoloženja, motnje spanja…
Pomagamo si lahko tudi z zdravilnimi rastlinami.
Pasijonka prispeva k mirnemu počitku in spanju. Prispeva tudi k sproščanju.
Navadna konopljika pomaga ohranjati dobro počutje pred in med menstrualnim ciklom in lajšati težave PMS.
Cimicifuga ali grozdnata svetlika prispeva k umirjeni in udobni menopavzi, saj pomaga pri simptomih kot so vročinski oblivi, potenje, nemir in razdražljivost.