Kako pogosta je okužba s podančicami oziroma otroškimi glistami pri otrocih? Iz podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji vidimo, da v zadnjih letih število prijav podančic strmo narašča. Podančice oz. otroške gliste se najpogosteje pojavljajo v starostni skupini od 5 do 9 let ter pri otrocih od 1 do 4 leta starosti. Velikokrat je okužba prisotna tudi pri starših okuženih otrok, čeprav v manjši meri.
Kako pride do okužbe s podančicami?
Otroške gliste oz. podančice se najpogosteje prenašajo s slabo opranimi rokami, s katerimi se dotikamo ust. Okužbe se hitro prenašajo predvsem v skupinah otrok. Okužimo se z zaužitjem jajčec, največkrat z okuženo hrano in vodo, predmeti, onesnaženimi rokami.
Podančice namreč živijo v spodnjem delu tankega črevesa in v debelem črevesu. Samice zlezejo skozi zadnjično odprtino in ogromno število jajčec izležejo okrog zadnjičnih gub. Jajčec s prostim očesom ne vidimo. Potovanje gliste skozi zadnjično odprtino povzroča značilno srbenje okrog zadnjične odprtine. Otrok se praska in ob tem se jajčeca prilepijo na prste, pod nohte in od tam hitro preidejo nazaj v usta okužene osebe. Prilepijo se tudi na spodnje perilo, rjuhe, na igračke, mizo, kljuke… in tako se okužba prenaša med otroci. Izven gostitelja ostanejo jajčeca kužna do treh tednov. Ustreza jim zlasti vlažno okolje. Uniči jih visoka temperatura nad 55°C.
Kakšne so podančice?
Otroške gliste so kot tanke bele nitke, dolžine do dveh milimetrov, ki se premikajo. V blatu jih s prostim očesom težko opazite. Največkrat jih starši opazijo ponoči, ko otrok joka, da ga srbi ritka, saj takrat samice ležejo jajčeca v gube zadnjične odprtine.
Kako prepoznate simptome okužbe s podančicami?
• srbenje ponoči na analnem področju,
• bruksizem (škripanje z zobmi med spanjem),
• bolečine v trebuhu,
• neredna prebava,
• nespečnost,
• nočno prebujanje,
• draženje kože, ki ga povzroči praskanje,
• pri deklicah in ženskah lahko okužba povzroči tudi vaginitis.
Če opazite te težave, obiščite zdravnika.
Pri dokazani okužbi otroku predpiše zdravilo. Ker so podančice so zelo trdovratna nadloga in se okužbe ponavljajo, si lahko dopolnilno pomagate še z naravnimi sredstvi.
Priporočljivo je, da se vsi člani družine prečistijo in zaščitijo. Upoštevajte nasvete glede natančne higiene.
Naravna pomoč pri spopadanju s podančicami:
- Pri okužbi s podančicami je pomembno, da pri otroku čim bolj preprečimo praskanje okoli zadnjika. Spi naj v spodnjem perilu in v pižami.
- Takoj zjutraj ga natančno umijmo okrog zadnjične odprtine. Brisačo in spodnje perilo damo v pranje na visokih temperaturah in si zelo natančno umijemo roke s toplo vodo in milom.
- Brisače za roke menjamo vsak dan. Posteljnino peremo vsaj dvakrat tedensko.
- Prostore, predvsem spalnico in kopalnico, je potrebno dnevno sesati in čistiti.
- Za čiščenje lahko uporabljamo običajna čistilna sredstva.
- Dnevno je potrebno očistiti predmete, ki jih bolnik stalno uporablja oziroma se jih dotika (igrače, kljuke, stikala…).
- Perilo in posteljnino redno peremo na visokih temperaturah (nad 55°C).
- Plišaste igrače operemo v stroju ali spravimo v vreče za več kot 3 tedne.
Pripravki s česnom:
• Narežite tri stroke česna na majhne koščke. V kozarčku jih prelijte z vrelo vodo in pustite čez noč. Zjutraj na tešče popijte. Koščke česna lahko tudi pojeste ali poiščete že pripravljene standardizirane pripravke.
• Skuhajte štiri cele stroke česna v četrtini litra polnomastnega mleka. Pustite stati in po potrebi sladkajte z medom ali rjavim sladkorjem. Topel napitek pijte pred spanjem 8 dni. Na večer devetega dne uporabite enak, vendar nesladkan pripravek za klistir. Vzemite tudi odvajalo: odrasli krhliko ali seno, otroci pa magnezijev karbonat.
Pripravki z bučnimi semeni:
• Vsak dan pojejte žličko semen z medom, dokler paraziti ne izginejo.
• Olupite in strite 200–400 g bučnih semen (do 800 g pri odraslih). Dodajte med ali rjavi sladkor in naredite pasto, ki jo razdelite na tri enake dele. Prvi del pojejte za zajtrk, drugega za kosilo in zadnjega za večerjo. Ne jejte druge hrane tekom dneva, razen korenja, ki prav tako pomaga odpraviti parazite. Pripravite odvajalni čaj s krhliko ali senom. Uro po zadnjem odmerku bučnih semen popijte ta odvajalni čaj. Pri otrocih je bolje uporabiti magnezijev karbonat. Pred začetkom tega postopka je treba biti tešč približno 12 ur. Zadnji obrok zaužijte večer pred postopkom. V tem obdobju lahko pijete samo vodo. Če je potrebno, lahko postopek čez 2 ali 3 dni ponovite.
Drugi pripravki:
• Pet dni zapored na tešče popijte pol kozarca zeljnega soka.
• Na tešče popijte sok papaje, ki ste mu dodali enak del medu.
• Notranji beli deli, ki ločujejo zrna granatnega jabolka, vsebujejo alkaloide, ki delujejo proti parazitom.
Viri:
Epidemiološko spremljanje nalezljivih bolezni v Sloveniji v letu 2016
Priročnik Agenda operativa Soria Natural, dr. Isabel Molinero, dr. Estrella Gascon