S kašljem čistimo dihalne poti in izločamo dražilne snovi, sluz in povzročitelje infekta.
Kašelj se pojavlja ob prehladu, bronhitisu, gripi, astmi … Čeprav je lahko znak resne bolezni, je v večini primerov povezan z blagimi patologijami virusnega izvora.
Da bi vedeli kako si pomagati pri kašlju, ga moramo najprej opredeliti. Ločimo lahko med:
- suhim kašljem, kadar se izkašljevanje ne pojavi in
- produktivnim kašljem, ko izločamo sluz.
Trenutne smernice, zlasti pri majhnih otrocih, pravijo, da produktivnega kašlja ne smemo zavirati, saj bi to lahko vodilo v zadrževanje sluzi in obstrukcijo dihalnih poti. V teh primerih uporabljamo zdravilne rastline, ki pomagajo pri izločanju sluzi. Uporabljamo jih lahko tudi v primeru suhega kašlja, ki spremlja prehlad, da ga spremenijo v produktivnega in se sluz izloči.
Zdravilne rastline, ki jih uporabljamo pri kašlju:
- ČRNI BEZEG (Sambucus nigra L.) Plodove črnega bezga uporabljamo za lajšanje prehlada in gripe. Nekatere študije so pokazale njegovo protivirusno delovanje.
- TIMIJAN (Thymus vulgaris L.) vsebuje močno eterično olje z baktericidnimi, antitusivnimi, fluidifikacijskimi in ekspektoransnimi lastnostmi. Pomaga sprostiti gladke mišice dihalnih poti.
- EVKALIPTUS ( Eucalyptus globulus Labill) vsebuje eterično olje z antiseptičnimi, balzamičnimi in ekspektoransnimi lastnostmi. Olajša izločanje sluzi in pomirja kašelj.
- OKROGLOLISTA ROSIKA oz. DROSERA (Drosera rotundifolia L.) je rastlina, ki se pogosto uporablja pri otrocih. Deluje protivnetno, antibakterijsko in bronhodilatatorno. Sprošča gladke mišice bronhijev.
- SLEZ (Althaea officinalis L.) vsebuje obilo sluzi, ki blažilno delujejo na sluznico dihal, zmanjšuje njihovo draženje in umirja kašelj.