Ameri Ki Slamnik

Zdravilne rastline – Predstavljamo vam jih, kar 40 za naših 40 let.

Pri Soria Natural praznujemo 40 let preučevanja, vzgoje in predelave zdravilnih rastlin. V sklopu praznovanja obletnice naravne medicine smo zbrali 40 kratkih opisov zdravilnih rastlin in nasvetov v katerem primeru jih uporabljati.

UPORABA ZDRAVILNIH RASTLIN

Kazalo

1. ČESEN Allium sativum L.

Česen vsebuje vitamine, mineralne soli, sladkorje in žveplove spojine, med katerimi izstopa alicin. Česen prispeva k zniževanju holesterola, saj preprečuje njegovo nastajanje v jetrih. Deluje tudi hipotenzivno, redči kri in ščiti srce. V tradicionalni kitajski medicini se česen uporablja proti črevesnim zajedavcem.

2. ARTIČOKA Cynara scolymus L.

artičokaArtičoka je poznana kot dobra razstrupljevalka. Vsebuje cinarin, aktivno snov, ki spodbuja delovanje jeter. Je odlična rastlina za zaščito jeter. Jetrne celice ščiti pred škodljivimi učinki toksinov in prostih radikalov. Poleg tega artičoka prispeva k zniževanju holesterola, saj zavira nastajanje holesterola v jetrih in omogoča njegovo izločanje z žolčem.

3. LUCERNA ali ALFA ALFA Medicago sativa


Lucerna vsebuje veliko ogljikovih hidratov, maščob, beljakovin, vitaminov in mineralov in je zelo hranljiva rastlina. Zelo uporabna je pri telesni ali intelektualni izčrpanosti, pri okrevanju ali kot vitaminsko-mineralni dodatek.

4. KANARSKA TRAVA Phalaris canariensis


Je žito, ki spada v družino trav in izstopa po svojih prehranskih lastnostih. Odlikuje jo visoka vsebnost beljakovin in vlaknin ter železo, magnezij, fosfor, kalij, cink, baker in mangan. Pomaga vzdrževati raven holesterola in sladkorja v telesu ter je dober diuretik in čistilno sredstvo.

5. SLADKI JANEŽ Pimpinella anisum L.


Sladki janež izboljša prebavo in pomaga preprečevati čezmerno nastajanje plinov v črevesju. V veliko pomoč nam je lahko po obilnih obrokih, ki povzročajo napihnjenost in druge prebavne motnje.

6. BRUSNICA Vaccinium macrocarpon Ait.


Ima diuretične in adstrigentne lastnosti. Zaradi vsebnosti proantocianidinov, molekul, ki preprečujejo oprijem mikroorganizmov na celice sečil, jo kot dodatno pomoč uporabljamo pri okužbah sečil. Pri tem je pomembno, da s povečanim izločanjem urina pomaga odstraniti mikrobe skozi urin.

7. ČAJEVEC Melaleuca alternifolia


Eterično olje čajevca ima antiseptične in protiglivične lastnosti. Dodatek za pomoč proti ušem, glivicam in atletskemu stopalu. Poleg tega pomaga preprečevati okužbe in izboljša celjenje brazgotin in površinskih ranic.

8. OVES Avena sativa L.


Prispeva k podpori živčnega sistema. Je zelo hranljiva rastlina, bogata z ogljikovimi hidrati, beljakovinami, nenasičenimi maščobami, vitamini, minerali in vlakninami. Oves je zelo koristen za vse, ki okrevajo po bolezni in za študente v času izpitov.

9. POMARANČNI CVET Citrus aurantium L.


Cvetovi pomarančevca vsebujejo aromatično esenco, ki ji pripisujejo pomirjevalne lastnosti. To je rastlina, ki se pogosto uporablja v primerih živčnosti in nespečnosti.

10. PEGASTI BADELJ Silybum marianum Gaertn

pegasti badelj za čiščenje jeterPoznan tudi kot varuh jeter. Semena vsebujejo silmarin, mešanico aktivnih snovi, ki spodbuja regeneracijo jetrnih celic, ki smo jih obremenili z zdravili, toksini, alkoholom itd.

11. DIVJI KOSTANJ Aesculus hippocastanum L.


Zaradi vsebnosti saponinov, kumarinov in taninov divji kostanj ugodno vpliva na težave s krvnim obtokom, predvsem pri krčnih žilah in hemoroidih. Je tonik za vene. Ima protivnetne lastnosti in anti-edematozno delovanje.

12. NJIVSKA PRESLICA Equisetum arvense L.


Zaradi vsebnosti flavonoidov in mineralnih soli (kalij, silicij itd.) ima diuretične in depurativne lastnosti. Ker vsebuje veliko silicija, spodbuja regeneracijo kolagena in elastičnih vlaken, kar pripomore k elastičnosti kože.

13. OKROGLOLISTA ROSIKA ALI DROSERA Drosera rotundifolia L.

okroglolista rosika drosera za kašeljOkroglolista rosika ali drosera je zdravilna rastlina, ki se pogosto uporablja za pomiritev suhega ali dražečega kašlja. Redči sluz in pomaga pri njenem izločanju pri produktivnem kašlju. Zaradi bronhodilatacijskega delovanja olajša dihanje.

14. AMERIŠKI SLAMNIK Echinacea angustifolia DC


Ameriški slamnik, opisan tudi kot »naravni antibiotik«, je rastlina, ki ima odlično sposobnost stimuliranja imunskega sistema. Uporablja se kot naravna alternativa pri preprečevanju virusnih okužb, predvsem gripe in prehladov.

15. SIBIRSKI ŽENŠEN ALI ELEVTEROKOK Eleutherococcus senticosus


Imenuje se tudi sibirski ginseng. Med sestavinami lahko izpostavimo predvsem eleuterozide. Sibirski ženšen poveča fizično in intelektualno zmogljivost, je splošni stimulans in aktivira obrambne sposobnosti telesa.

16. GLOG Crataegus oxyacantha L.


Cvetovi in listi tega grma se pogosto uporabljajo za podporo srčno-žilnemu sistemu. Glog prispeva k uravnavanju krvnega tlaka in izboljša prekrvavitev. Znan je tudi po pomirjevalnih lastnostih, ki pomagajo pri lajšanju motenj npr. razbijanju srca in stiskanju v prsnem košu v povezavi z anksioznostjo.

17. EVKALIPTUS Eucalyptus globulus L.


Je ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin za dihala. Ima balzamične in antiseptične lastnosti, olajša izločanje sluzi in izkašljati odvečno sluz ter obenem pomirja kašelj.

18. EUFRAZIJA Euphrasia officinalis L.


Poparek te rastline se tradicionalno uporablja za izpiranje nosu ali izpiranja oči. Deluje protivnetno, dekongestivno in adstrigentno, zato lajša solzenje in izcedek iz nosu, ki se pojavita pri alergijah.

19. GINKO Ginkgo biloba L.

ginko za spominSkupno delovanje aktivnih snovi iz listov ginka blagodejno vpliva na prekrvavitev. Uporaba je priporočljiva v primeru slabše prekrvavitve možganov in posledično sprememb v delovanju možganov. Deluje nevroprotektivno. Zahvaljujoč antioksidativnemu učinku prispeva k zaščiti nevronov pred poškodbami prostih radikalov.

20. PRAVI GINSENG Panax ginseng


Ta zdravilna rastlina je že od antičnih časov poznana po poživljajočih učinkih na telo. Ginseng spodbuja živčni sistem, povečuje odpornost na utrujenost in stres.

21. DROBNOCVETNI LUČNIK Verbascum Thapsus L.


Prednosti te rastline sta v klasični Grčiji poznala že Hipokrat in Diskorid. Vsebuje sluzi, ki delujejo mehčalno, saponine, ki spodbujajo izkašljevanje, in flavonoide, ki delujejo protivnetno.

22. ČRNI RIBEZ Ribes nigrum L.


Listi črnega ribeza vsebujejo flavonoide in eterično olje, ki imata protialergijske in protivnetne lastnosti, saj preprečujeta izločanje histamina. Poznana je tradicionalna uporaba, ko so na pike žuželk za lajšanje bolečine in vnetja polagali zmečkane liste črnega ribeza. Črni ribez ima tudi diuretične in čistilne lastnosti. Vsebuje tudi učinkovine, ki delujejo antioksidativno in zaščitno na krvni obtok.

23. NEPOZEBNIK ALI HAMAMELIS Hamamelis virginiana L.


Listi in lubje tega drevesa vsebujejo flavonoide in različne vrste taninov, ki koristijo pri motnjah krvnega obtoka: utrujene noge, hemoroidi, krčne žile ali krhkost kapilar.

24. VRAŽJI KREMPELJ Harpagophytum procumbens DC

Vražji krempelj Soria NaturalVražji krempelj s pomočjo protivnetnih in analgetičnih lastnosti zmanjša bolečine v sklepih in mišicah, zato je zelo uporaben pri udarcih, modricah ali poškodbah sklepov. Prispeva k ohranjanju normalne ravni holesterola in sečne kisline v krvi.

25. POPROVA META Mentha spicata L.


Poprova meta je poznana predvsem za podporo prebavilom in dihalom. V mnogih delih sveta se tradicionalno uporablja za pomoč pri črevesnih parazitih.

26. KREŠA Lepidium latifolium L.


Neposreden prevod iz španščine bi bil lomilec kamnov. Kreša je poznana po diuretičnih lastnostih. Pomaga pri ledvičnih kamnih, tako pri raztapljanju kot pri preprečevanju njihovega nastajanja. Poznano je tudi protivnetno delovanje na prostato. Sveže liste kreše lahko žvečite, saj pomagajo krepiti dlesni.

27. TRPOTEC Plantago major L.


Listi trpotca se tradicionalno uporabljajo zaradi pomirjevalnih, protivnetnih in antipruritičnih lastnosti. Glavne sestavine so sluzi, iridoidi, fenolne kisline, tanini in mineralne soli. Zaradi vsebnosti sluzi pomaga pri pomirjanju kašlja in razdraženosti sluznice dihal.

28. KAMILICA Matricaria chamomilla L.


Pospešuje izločanje želodčnih sokov in olajša prebavo. Uporablja se proti slabosti in bruhanju.

29. KOPRIVA Urtica dioica L.


Listi in steblo koprive izstopajo po visoki vsebnosti klorofila, mineralnih soli, betakarotena, fenolnih spojin in flavonoidov. Med drugim ima diuretične in čistilne lastnosti. Izstopa tudi po remineralizirajočem in obnovitvenem delovanju, zaradi česar je še posebej uporabna pri utrujenosti.

30. PASIONKA Passiflora incarnata L.

pasijonkaCvetovi in listi pasijonke vsebujejo flavonoide, sterole in majhne količine indolnih alkaloidov. Aktivne snovi pasijonke imajo sedativne lastnosti in pomirjajo živčni sistem. Pasijonko uporabljamo pri živčnosti, anksioznosti in s tem povezanimi motnjami spanja.

31. ČRNA REDKEV Raphanus sativus L.


Črna redkev sebuje žveplovo esenco pikantnega okusa, ki ima holeretične lastnosti, to pomeni, da poveča tvorbo žolča v jetrih.

32. ROŽMARIN Rosmarinus officinalis


Rožmarin je aromatična rastlina s priznanim revitalizacijskim in tonizirajočim delovanjem na živčni sistem. Zelo je blagodejen pri živčni izčrpanosti, utrujenosti in koristi pri okrevanju. Zaradi holeretičnega in holagognega delovanja je uporaben tudi pri jetrnih težavah. To pomeni, da poveča tvorbo in izločanje žolča.

33. BODEČA LOBODIKA Ruscus aculeatus L.


Bodeča lobodika je zdravilna rastlina, ki se pogosto uporablja za lajšanje tegob zaradi slabe venske cirkulacije. Korenina vsebuje veliko saponinov, ki skupaj s flavonoidi krepijo stene ven in kapilar, zmanjšujejo vnetja in edeme.

34. NAVADNA KRVENKA Lythrum salicaria L.


Navadna krvenka zaradi visoke vsebnosti taninov pomaga pri lajšanju driske. Sluzi delujejo pomirjujoče in protivnetno, kar pomaga umiriti razdraženost črevesne sluznice.

35. ŽAJBELJ Salvia officinalis L.


Ime salvia izhaja iz latinskega salvare, saj so nekoč verjeli, da lahko reši skoraj vse bolezni. Uporabljamo ga za lajšanje vročinskih valov in potenja ter drugih motenj, povezanih z menopavzo. Poživi živčni in prebavni sistem.

36. SENA Cassia angustifolia Vahl


Sena ima odvajalne lastnosti. Čaj, ki ga popijete zvečer, bo naslednje jutro spodbudil črevesno gibljivost in olajšal izločanje blata.

37. ZELENI ČAJ Camellija sinensis


Zeleni čaj deluje stimulativno in poživljajoče. Ima tudi shujševalni, antioksidativni, diuretični učinek. Zeleni čaj se tradicionalno uporablja pri telesni in duševni izčrpanosti, driski in debelosti.

38. LIPA Tilia platyphyllos Scop


Lipo uporabljamo predvsem v povezavi s pomirjevalnimi in sproščujočimi učinki. Sprostitveno delujejo kopeli z vročo vodo, ki ji je dodan poparek iz lipovih cvetov. Uporabljamo jo za pomiritev živčnosti in tesnobe. Zaradi sproščujočih lastnosti spodbuja spanec.

39. TIMIJAN Thymus vulgaris L.


Ta aromatična rastlina vsebuje eterično olje, ki spodbuja obrambne sposobnosti telesa, saj spodbuja delovanje levkocitov. Sprošča mišice dihalnih poti. Deluje antiseptično na dihala in blaži kašelj.

40. BALDRIJAN Valeriana officinalis L.

baldrijanBaldrijan uporabljamo zaradi pomirjevalnih in uspavalnih lastnosti. Je najbolj raziskana zdravilna rastlina za pomirjanje in spanje. Kombinirano delovanje različnih snovi te rastline (predvsem valepotriatov in eteričnega olja) ima sedativne lastnosti.

Sorodni članki

Ekološka pridelava na lastnih poljih.
Lastna, moderna proizvodnja
Stroge kontrole kakovosti
Standardizirani izdelki
0