Akne so kronična dermatološka bolezen, pri kateri nastopi vnetje dlačno-lojnega mešička.
Čeprav natančen vzrok nastanka aken ni poznan, so znani nekateri dejavniki, ki vplivajo na razvoj :
- hormonske spremembe,
- povečano izločanje lojnic,
- povečana keratinizacija dlačno-lojnega mešička in posledično njegova zamašitev,
- spremembe v normalni flori kože, kar omogoča širjenje mikroorganizmov, kot so acnes Corynebacterium, ki tvorijo vnetja in sproščajo mediatorje vnetja dlačno-lojnega mešička.
Najpogosteje se pojavljajo v puberteti (ko se poveča količina androgena, ki vpliva na večjo aktivnost žlez lojnic) in prizadenejo 80 odstotkov te starostne skupine. S težavami se, sicer redkeje, lahko srečujejo tudi starejši, običajno zaradi uživanja določenih zdravil (kortikosteroidi) ali nekaterih industrijsko pripravljenih živil. Pojavljajo se tudi pri novorojenčkih (akne neonatorum).
Akne se klinično izražajo z različnimi vrstami poškodb – lezij, največkrat na obrazu, hrbtu in prsih. Lahko se pojavijo tudi večkrat na istem mestu. Poškodbe so lahko nevnetne – komedoni (ki vsebujejo maščobe, keratin, luskaste celice, lase, melanin) in vnetne – rdečkaste papule, pustule, vozliči in ciste. Vozliči in ciste lahko na koži pustijo brazgotine.
Splošni ukrepi
Prehrana:
- Čeprav ni dokazano, lahko določena živila (industrijsko pripravljeni pekarski izdelki, čokolada, orehi, suhomesnati izdelki) spodbudijo nastanek aken. V primeru, da ugotovite povezavo med uživanjem določenih živil in nastankom aken, morate ta živila črtati z jedilnika.
- Priporočljiva je raznolika in uravnotežena prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, stročnicami, žiti in polnozrnatimi testeninami, pustimi beljakovinami in nenasičenimi maščobami, namesto mesa raje uživajte ribe.
- Odločajte se za enostavno pripravo jedi. Izogibajte se pečenju, cvrtju, paniranju in pripravi omak.
- Izogibajte se predpripravljenim jedem, konzervam in podobno, ker vsebujejo kemične dodatke.
- Ugotovite, kateri rizični dejavniki vas obremenjujejo (zaprtost, stres, spremembe življenjskega ritma itn.) in jih odpravite.
- Ne dotikajte se ali stiskajte komedonov, papul, pustul, saj to poveča širjenje okužbe in verjetnost za nastanek brazgotin.
Nega:
- Kožo dvakrat na dan umijte s toplo vodo in blagim milom. Umivanje z drgnjenjem ali pilingi lahko draži kožo. Kožo obraza nežno obrišite z mehko brisačo.
- Izogibajte se uporabi kozmetičnih izdelkov, ki mašijo pore, vlažilnih krem, sončnih krem ali ličil.
- Poskrbite, da se dolgi lasje ne bodo dotikali obraza in s tem dražili kožo.
- Sonce izboljša stanje kože z aknami, vendar se je treba zaščititi, da vas ne opeče. Pri nekaterih zdravilih za zdravljenje aken je intenzivno sončenje kontraindicirano.
- Bodite pozorni, če uporabljate zdravila za zdravljenje aken, saj sončenje takrat ni priporočljivo.