Za depresijo so značilne motnje razpoloženja. Posameznik občuti žalost, pomanjkanje zaupanja vase, ima nizko samozavest, slabo koncentracijo, je neodločen, izgubi zanimanje za okolico. Ne najde več veselja in užitka v stvareh in odnosih. Občuti brezup in nemoč. V hujših primerih se lahko pojavljajo misli na smrt in samomor, razmišljanja o ničvrednosti, preganjavica, kar lahko vodi poslabšanje zdravstvenega stanja. Depresijo pogosto spremljajo tudi fizičnimi simptomi, kot so utrujenost, anoreksija in bulimija, nespečnost, pri ženskah so lahko prisotne motnje v ciklusu mesečnega perila, izguba telesne teže, izguba želje po spolnosti ali impotenca.
Depresija se pojavi večinoma zaradi prepleta:
- bioloških dejavnikov (dednost, spremembe možganskih živčnih prenašalcev – nevrotransmitorjev, kot so serotonin, dopamin, noradrenalin, ali zaradi hormonskih sprememb),
- psihosocialnih dejavnikov (stres na delovnem mestu ali na splošno v življenju, težave v partnerskih odnosih) in
- osebnostnih dejavnikov.
Redkeje je lahko depresija povezana z določenimi boleznimi, kot so Parkinsonova bolezen, multipla skleroza, revmatoidni artritis.
Depresije v grobem delimo na tri tipe:
- hude depresije, kjer prevladujejo dedni dejavniki in je vpliv zunanjih dejavnikov manjši,
- reaktivna depresija, ko gre za slabo prilagoditev na zunanje stresne okoliščine (izguba ljubljene osebe, težave na delovnem mestu ali pri zaposlitvi) in
- distimija, ki je bolj povezana z načinom življenja osebe in vplivi dolgotrajnega stresa.
Splošni ukrepi:
- Prehrana mora biti uravnotežena, da se izognemo pomanjkljivemu vnosu določenih vitaminov in mineralov.
- Določena živila vsebujejo hranila, ki lahko izboljšajo razpoloženje ljudi, ki trpijo zaradi depresije.
- Triptofan je aminokislina, ki je predstopnja aminoserotonina, nevrotransmiterja, povezanega z občutki uravnoteženosti, blagostanja in sreče. Ima tudi analgetični učinek (vpliva na zaznavo intenzivnosti bolečine), pomemben pa je tudi za spanje in pri spolnih odnosih.
- Vir triptofana so kivi, banane, ananas, kakav v prahu, meso, suho sadje.
- Omega 3 maščobne kisline: Uživanje prinaša številne koristi, kot so več serotonina in izboljšanje depresivnih simptomov. Najdemo jih v ribah (losos, skuša, slanik, tuna, sardine), v lanenih in chia semenih ter v oreških.
- Ogljikovi hidrati povečajo dostopnost triptofana za možgane, zato jih je za večjo proizvodnjo serotonina priporočljivo vključiti v vse obroke. Polnozrnate žitarice in rjavi riž vsebujejo tudi minerale in vitamine (zlasti skupine B).
- B vitamini: Potrebni so za pravilno delovanje živčnega sistema. Pivski kvas je dober vir.
- Izogibajte se kofeinu, poživljajočim pijačam in alkoholu, kajenju in živilom z nasičenimi maščobami in rafiniranim sladkorjem.
- Redno telovadite: S tem lahko olajšate številne telesne in čustvene simptome, ki jih povzroča depresija. Med telesno vadbo nastaja serotonin in druge snovi, na primer endorfini, ki ugodno vplivajo na razpoloženje. Druženje s prijatelji ali vključitev v kakšno skupinsko športno aktivnost (hoja, pohodništvo, kolesarjenje, plavanje …) pomaga premagati izolacijo, ki je pogosto težava depresivnih ljudi.
- Pojdite na sonce: Ultravijolični žarki povečuje proizvodnjo serotonina. Sonce prispeva k vitalnosti, krepi telo in izboljša kakovost spanja.
- Poskrbite za aktivno življenje in motivacijo. Poiščite hobi, ki vam je všeč: zbirateljstvo, ustvarjanje, glasba, naredi sam, vrtnarjenje, učenje tujih jezikov, notranje oblikovanje, slikarstvo, ples …
- Glasbena terapija: Zdravilni učinki glasbe so znani že od nekdaj. To obliko terapije izvajajo za to usposobljeni terapevti na podlagi znanstvenih dognanj. Trenutno potekajo raziskave o uporabi te terapije za izboljšanje simptomov in posledic nekaterih telesnih ali duševnih bolezni in za izboljšanje kakovosti življenja ljudi na splošno.
- Akupunktura: Izvajajo jo posamezniki, ki so za to posebej usposobljeni. Lahko se kombinira s fitoterapijo – terapijo z zdravilnimi rastlinami.
- Če je potrebno, se posvetujte s psihologom ali psihiatrom.
- Osebe, ki jemljejo zdravila (antidepresive), zdravljenja ne smejo prekiniti nenadoma. Prekinitev jemanja zdravil naj poteka postopoma in pod zdravniškim nadzorom.
Comments are closed.