Ledvični kamni so tvorbe (depoziti), ki se lahko nahajajo v ledvicah ali sečilih.
Ledvični kamni nastanejo, ko je urin nasičen z nekaterimi solmi (kalcij, sečna kislina, fosfor, oksalna kislina) in ne vsebuje naravnih inhibitorjev tega procesa (magnezij, citronska kislina) ali če so prisotne spremembe v pH urina.
Kamni se lahko formirajo iz kalcijevega oksalata (najpogosteje), amonijevega fosfata, kalcijevega fosfata, sečne kisline ali cistina. Struvitne kamne povzroča bakterijska okužba sečil in so pogostejši pri ženskah.
Simptomi so različni. V nekaterih primerih so neopaženi, ker ne povzročajo težav. V drugih primerih pa se kažejo kot:
- ledvične kolike,
- hude bolečine v spodnjem delu hrbta, ki izžarevajo tudi v trebuh in genitalije.
- Pogosto je prisotna slabost in bruhanje ter bolečine pri uriniranju.
- Včasih se zaradi poškodb, ki jih povzročajo premiki kamnov skozi sečila, pojavi tudi kri v urinu.
- Ledvični kamni so lahko v nekaterih primerih tudi vzrok za vnetja.
Splošni ukrepi pri ledvičnih kamnih:
- Pijte veliko tekočine (več kot dva do tri litre na dan, torej od 8 do 12 kozarcev), pri čemer je zelo priporočljivo popiti kozarec vode pred spanjem, da se poveča volumen urina in zmanjša njegova nasičenost. Priporoča se pitje vode, ki ne vsebuje veliko mineralov.
- Ne pijte alkoholnih pijač, ker povečajo vsebnost kalcija, fosfata in oksalata v urinu. Pivo vsebuje oksalate in purine in povečuje količino sečne kisline v krvi in urinu. Prav tako ne pijte velikih količin mleka, ker vsebuje kalcij, živalske beljakovine in fosfor, zaradi vsebnosti oksalatov pa se izogibajte tudi pravemu čaju.
- Ohranjajte primerno telesno težo.
- Poskrbite za zmeren vnos beljakovin. Preveč beljakovin povečuje tveganje za nastanek ledvičnih kamnov, ker spodbujajo izločanje kalcija, oksalatov in purinov iz urina.
- Priporočljivo je omejiti količino mesa in rib na 120–150 gramov na dan.
- Omejite vnos soli na šest gramov na dan. Izogibajte se uživanju slane hrane.
- Omejite vnos živil z enostavnimi sladkorji: namizni sladkor, marmelada, med, sladkarije in pecivo, sokovi in sladke pijače, ker povečujejo količino kalcija v urinu.
- Izogibajte se prekomernemu potenju in veliki izgube telesnih tekočin: savna, sonce, naporna vadba, zloraba odvajal in diuretikov.
V primeru ledvičnih kamnov iz kalcijevega oksalata:
- Priporočamo nealkalne pijače: pijte vodo bogato z bikarbonatom (1500 mg /l) in nizko vsebnostjo kalcija (manj kot 100–150 mg /l). Izogibajte se sladkanim pijačam (kole, sode, brezalkoholne pijače) in alkoholu.
- Omejite pitje mleka, kave in pravega čaja na dve skodelici dnevno (vsebujejo oksalate).
- Pijte razredčene sokove citrusov in zeliščne čaje.
- Prehrana: Popolna izločitev mleka in mlečnih izdelkov ni priporočljiva, saj povečuje absorpcijo oksalatov v črevesju, zmanjša vnos fosforja in povečuje tveganje za nastanek osteoporoze.
- Uživajte manj živil, bogatih s kalcijem in oksalati.
- Izogibajte se presežku vitamina D in dolgotrajnemu mirovanju.