Menopavza je obdobje ženske, ki jo zaznamujejo hormonske spremembe in odsotnost menstruacije. Po 12 mesecih brez pojava menstrualne krvavitve lahko rečemo, da je ženska v klimakteriju oziroma kot se običajno pogovorno uporablja, v menopavzi. V tem časovnem obdobju se spreminja hormonsko ravnovesje, ženske opažajo endokrine, somatske in psihološke spremembe.
Menopavza je posledica prenehanja delovanja jajčnikov in posledično se pojavi pomanjkanje estrogena. Ženske običajno izgubijo menstruacijo med 45 in 55 letom. Če jo izgubijo pred 40 letom, gre za prezgodnjo menopavzo.
Simptomi, ki spremljajo to obdobje se razlikujejo od ženske do ženske.
Najpogostejši simptomi menopavze za katere ženske iščejo rešitev so:
- vročinski oblivi,
- palpitacije,
- potenje,
- živčnost,
- nespečnost,
- depresivno razpoloženje,
- urinska inkontinenca,
- občutljiva in suha nožnica
- bolečine v sklepih in mišicah.
S pomanjkanjem estrogena so na dolgi rok povezane še druge težave, ki prav tako predstavljajo tveganje za zdravje: srčno-žilne bolezni in izguba kostne mase.
Splošni ukrepi za izboljšanje počutja v menopavzi:
Tudi v tem obdobju je pozitiven odnos do življenja ključnega pomena. Menopavza ni bolezen in žensk ne sme omejevati v poklicnem ali družinskem življenju.
Pomembne podporne točke so:
- zadovoljstvo v odnosih, zadovoljujoče spolno življenje.
- Uravnotežena prehrana bogata s kalcijem in nizko vsebnostjo maščob je bistvenega pomena za preprečevanje osteoporoze in srčno-žilnih bolezni.
- Raznolika prehrana, v kateri ne sme primanjkovati beljakovin. Zmanjšajte uživanje rdečega mesa in ga nadomestite z ribami, še posebno modrimi. Jejte več polnozrnatih žitaric, stročnice, sadje in zelenjavo, oreščke in semena. Ne pa predelanih živil, ki vsebujejo maščobe, sladkor in razne dodatke. Pozorni bodite, da uživate več hrane, bogate s kalcijem (sezam, mandlji, lešniki, posneto mleko itd). Odrecite se uživanju jedi z veliko sladkorja.
- Vzdrževanje primerne telesne teže v izogib nalaganju kilogramov, kar vodi v preobremenitev sklepov.
- Redna in zmerna vadba pomaga vzdrževati kostno maso in preprečuje zlome kosti, povezane z osteoporozo. Pomaga tudi ohranjati težo in izboljšati razpoloženje, saj se pri vadbi sproščajo endorfini. Zato smo po vadbi polni energije in bolj zadovoljni. Hoja ali rekreativni tek je ena od najboljših vadb, pa tudi ples, kolesarjenje, plavanje…
- Vadbe kot je tai chi, chi gong, joga vplivajo tako na telo kot duha. Gibanje, ki ga izvajamo počasi in ob pravilnem dihanju, okrepi telo, poveča prožnost in vzdržljivost, obenem pa tudi umirja um.
- Odrecite se kajenju, alkoholu, poživljajočim napitkom, ki povečajo tveganje za nastanek srčno-žilnih zapletov in izgube kostne mase.
- Poiščite družbo drugih žensk, s katerimi lahko delite izkušnje, se pogovorite o čustvih, skrbeh in veselih novicah.
- Oblačite se v oblačila iz naravnih vlaken, ki dihajo. Plastenje oblačil omogoča lažjo termoregulacijo. Ko vam postane vroče, si preprosto slečete vrhnje oblačilo. Regulirajte sobno temperaturo, da preprečite prekomerno segrevanje prostora in nenadnih vročinskih oblivov.
- Pomembno je, da pri pojavu vročinskih oblivov izključite druge možne vzroke kot so povišan krvni tlak, motnje v delovanju ščitnice…
- Koristno je zmerno izpostavljanje soncu v jutranjih ali popoldanskih urah, da zagotovite tvorbo vitamina D3. V zimskih mesecih si v laboratoriju izmerite vrednosti vitamina D3 v krvi in po potrebi dodajte prehransko dopolnilo.