O nespečnosti govorimo pri zbujanju ponoči ali ob spremembi v normalnem vzorcu spanja, kar posameznik občuti kot primanjkljaj pri spanju. To je, zlasti v blažji obliki, precej pogosta težava.
Vzroki so številni: tempo sodobnega življenja povzroča stres. Skrbi glede zaposlitve, povečana raven hrupa v mestih in podobno lahko motijo normalen ritem spanja, kar je običajno prehodnega značaja. Dolgotrajna nespečnost pa je pogosto povezana z nekaterimi boleznimi ali uporabo določenih zdravil in snovi, ki poživljajo (kava, čaj, alkohol).
Začetna nespečnost in težave s spanjem so velikokrat povezane s čustvenimi težavami, na primer s tesnobo, nervozo. Pogosto so vzrok bolečine ali težave z dihanjem, pa tudi uživanje stimulansov, pomirjeval ali drog ter zloraba alkohola. Tudi bolezni ali njihovo zdravljenje so lahko vzrok nespečnosti, na primer hipertenzija, astma, hipertiroidizem, srčno popuščanje, demenca, revmatične bolezni ali druge bolezni in stanja, ki jih spremljajo bolečine.
Ob začetku težav, po nočnem prebujanju bolnik zaspi brez težav. Lahko pa se zbudi prezgodaj zjutraj in ne more več zaspati. To je pogost pojav v starosti, povezan pa je tudi z depresijo.
Splošni ukrepi pri nespečnosti:
- Urejen ritem spanja. Odhod v posteljo in vstajanje vsak dan ob istem času.
- Pripravite ritual odhoda v posteljo. Spalnica naj bo namenjena le spanju in ne delu.
- Poskrbite za primerno temperaturo in osvetlitev prostora. Če je mogoče, poskrbite, da v spalnici ne bo slišati hrupa iz okolice.
- Izberite udobna oblačila za spanje.
- Izogibajte se težkim večerjam, vendar ne odidite spat lačni. Pred spanjem lahko popijete kozarec mleka, jogurta ali pojeste malo sadja.
- Izogibajte se alkoholu in kajenju.
- Sprostite se: poslušajte glasbo, berite, pripravite si kopel s toplo vodo, ki ji lahko dodate nekaj kapljic eteričnih olj, ki sproščajo.
- Redno telovadite, vendar ne pred spanjem.
- Če se zbudite ob polnoči in ne morete zaspati, raje vstanite in se s čim ukvarjajte, dokler ne začutite potrebe po spancu.
- Poskusi ne spati čez dan. Če potrebujete spanec, naj bo krajši od 20 minut.
- Naučite se tehnik sproščanja in dihanja.
- Akupunktura.
- Če je potrebno, poiščite pomoč strokovnjaka.