Prostata je moška spolna žleza, ki se nahaja pod mehurjem in obdaja predel med mehurjem in sečnico. Izloča tekočino, ki zagotavlja hranila in primerno okolje za preživetje spermijev. Najpogostejše benigne spremembe so prostatitis, hiperplazija ali adenom.
Adenom prostate ali benigna hiperplazija prostate je povečana prostata. Običajno se prvi znaki pojavijo pri moških v starosti nad 50 let in so povezani s hormonskimi spremembami.
Simptomi, ki se pojavljajo, so povečana potreba po uriniranju, zlasti ponoči, težave pri izločanju urina zaradi zmanjšane količine in moči curka, uriniranje po kapljicah in zastajanja urina.
Prostatitis je vnetje prostate. Pojavi se akutno zaradi okužbe z bakterijami (E. coli, Enterococcus, K pneumoniae, Proteus itn), lahko pa postane tudi kronično, ko se akutna bolezen ni dobro pozdravila in se kaže kot krčenje mišic medenice. V nekaterih primerih se kronično vnetje pojavi brez predhodne okužbe z bakterijami
V akutnih primerih se simptomi pojavijo nenadoma, z visoko vročino, ki jo spremlja slabo počutje, bolečine v hrbtu in intenzivno nelagodje pri uriniranju. Kronični prostatitis pa se kaže z večjim nelagodjem: občutkom nujnega uriniranja, pekočim občutkom pri uriniranju, bolečino ali nelagodjem v presredku, rahlo povišano telesno temperaturo.
Splošni ukrepi v primeru hiperplazije prostate
- Izogibajte se uživanju velikih količin hrane in vode v kratkem času.
- Ob uriniranju postopoma pritiskajte na mišice, ne nenadoma.
- Ne zadržujte urina. Urinirajte tako pogosto, kot je potrebno.
- Izogibajte se začinjeni hrani, klobasam, alkoholu in kajenju, saj delujejo dražilno na prostato in sečila.
- Izogibajte se težkim obrokom.
- Izogibajte se sedečemu načinu življenja. Priporočljivo je, da se vsak dan sprehajate, ker hoja razbremenjuje medenico in predel presredka.
- Preprečite zaprtje in poskrbite za vsakodnevno izločanje blata. Hrana naj vsebuje veliko zelenjave (brokoli, cvetača, zelje, vodna kreša, paradižnik, redkev, repa), sadja, stročnic, sojinih izdelkov, malo rdečega mesa, nasičenih maščob, soli, sladkorja in kalcija. Odločajte se za polnozrnate izdelke in rastlinske maščobe.
- Ohranjajte primerno telesno težo.
- Redno hodite na zdravniške preglede.
- Lahko si pripravite tople sedeče kopeli z naslednjo mešanico: 25 % navadna krišina (Parietaria officinalis), 35 % njivska preslica in 40 % zlata rozga.
Splošni ukrepi v primeru prostatitisa
- Enako kot pri okužbi sečil se izogibajte zaprtosti.
- Izogibajte se alkoholu, kajenju, pikantni hrani, kavi ali drugim stimulansom. Izločite zelo začinjeno hrano, bogato s sečno kislino, ne pretiravajte pri vnosu maščob, kislih kumaric, klobas, sokov in kislega sadja.
- Izogibajte se pretirani čustveni napetosti in stresu.
- Pripravite si tople sedeče kopeli.
- V primeru nebakterijskega kroničnega vnetja prostate redna masaža lajša simptome.